ASRock FM2A75M-DGS AMD All-in-1 Driver for Windows 8
version 12.8a | windows
Name: ASRock FM2A75M-DGS AMD All-in-1 Driver for Windows 8
Version: 12.8a
Size: 35.11 MB
Category: Motherboard
License: Free
Released: 2013-12-11
Developer: Amd
Downloads: 1285
Rate this software:
download ASRock FM2A75M-DGS AMD All-in-1 Driver for Windows 8
zip | 35.11 MB
Description
Specifications:
- CPU
Support for Socket FM2 100W processors
Supports AMD's Cool 'n' Quiet Technology
UMI-Link GEN2
- Chipset
AMD A75 FCH (Hudson-D3)
- Memory
Dual Channel DDR3 memory technology
2 x DDR3 DIMM slots
Supports DDR3 2400+(OC)/2133(OC)/1866/1600/1333/1066 non-ECC, un-buffered memory
Max. capacity of system memory: 32GB*
Supports Intel Extreme Memory Profile (XMP) 1.3 / 1.2
Supports AMD Memory Profile (AMP)
- BIOS
64Mb AMI UEFI Legal BIOS with GUI support
Supports "Plug and Play"
ACPI 1.1 Compliance Wake Up Events
Supports jumperfree
SMBIOS 2.3.1 Support
DRAM, VDDP, VDDR, SB Voltage Multi-adjustment
- Graphics
AMD Radeon HD 7000 series graphics
DirectX 11, Pixel Shader 5.0
Max. shared memory 2GB
Dual VGA Output: Support DVI and D-Sub ports by independent display controllers
Supports Dual-link DVI with max. resolution up to 2560x1600 @ 75Hz
Supports D-Sub with max. resolution up to 1920x1600 @ 60Hz
Supports HDCP function with DVI port
Supports Full HD 1080p Blu-ray (BD) / HD-DVD playback with DVI port
- Audio
5.1 CH HD Audio (Realtek ALC662 Audio Codec)
- LAN
PCIE x1 Gigabit LAN 10/100/1000 Mb/s
Realtek RTL8111E
Supports Wake-On-LAN
Supports LAN Cable Detection
Supports Energy Efficient Ethernet 802.3az
Supports PXE
- Slots
1 x PCI Express 2.0 x16 slot (PCIE1 @ x16 mode)
1 x PCI Express 2.0 x1 slot
1 x PCI slot
Supports AMD Dual Graphics
- USB 3.0
2 x Rear USB 3.0 ports, support USB 1.1/2.0/3.0 up to 5Gb/s
1 x Front USB 3.0 header (supports 2 USB 3.0 ports), supports USB 1.1/2.0/3.0 up to 5Gb/s
- Connector
6 x SATA3 6.0 Gb/s connectors
1 x IR header
1 x CIR header
1 x Print port header
1 x COM port header
1 x CPU Fan connector (4-pin)
1 x Chassis Fan connector (4-pin)
1 x Power Fan connector (3-pin)
24 pin ATX power connector
4 pin 12V power connector