MSI 760GM-P33 ATI System Drivers Pack
version 8.71 | windows
Name: MSI 760GM-P33 ATI System Drivers Pack
Version: 8.71
Size: 379.12 MB
Category: Motherboard
License: Free
Released: 2013-12-11
Developer: Amd
Downloads: 723
Rate this software:
download MSI 760GM-P33 ATI System Drivers Pack
zip | 379.12 MB
Description
CPU
- 64bit AMD Phenom II / Athlon II / Sempron CPU.
Please refer to CPU Support for compatible CPU; the above description is for reference only.
Hyper Transport Bus
- HyperTransport 3.0 supporting speed up to 2.6GHz
Chipset
- AMD 760G and SB710 Chipset
Main Memory
- Supports two unbuffered DIMM of 1.5 Volt DDR3 800/1066/1333/1600*(OC) DRAM, 8GB Max
Slots
- 1 PCI Express x16 slot (PCI Express Bus SPEC V2.0 compliant)
- 2 PCI Express x1 slots
- 1 PCI slot, support 3.3V/ 5V PCI bus Interface.
On-Board IDE
- One IDE port by AMD SB710
- Supports Ultra DMA 66/100/133 mode
- Supports PIO, Bus Master operation mode
- Can connect up to two IDE devices
On-Board SATA
- 6 SATA II ports by AMD SB710
- Supports storage and data transfers at up to 3Gb/s
RAID Function
- SATA II 1~6 support RAID 0, 1, 0+1 or JBOD mode by AMD SB710
MSI Reminds You...
Audio
- Chipset integrated by VIA VT1708S Audio chipset
- Flexible 8-channel audio with jack sensing
- Compliant with Azalia 1.0 Spec
LAN
- Atheros AR8131M PCI-E GbLAN controller
- Integrated Fast Ethernet MAC and PHY in single chip
- Supports 10Mb/s, 100Mb/s and 1000Mb/s
- Compliance with PCI-Express Bus specification v1.0a
Internal I/O Connectors
- ATX 24-pin power connector
- ATX 4-pin 12V CPU power connector
- CPU x 1 / System x 1 FAN connectors
- CD-in connector
- Front panel audio connector
- Front panel connector
- Chassis intrusion switch connector
- 2 x USB 2.0 connectors
- 1 x Floppy disk drive connector
- 6 x Serial ATA II connectors
- 1 x ATA133 connector
- 1 x SPDIF-out connector
- 1 x Serial port connector
- 1 x Parallel port connector
- Clear CMOS jumper
- OC Switch
- 1 x TPM module header
MSI Reminds You...
- The floppy disk cable will be optional.
Back Panel I/O Ports
- 1 x PS/2 mouse port
- 1 x PS/2 keyboard port
- 1 x Serial port
- 1 x Graphic Card port
- 4 x USB 2.0 ports
- 1 x RJ45 LAN jack
- 1 x 6 in 1 audio jack