MSI B75IA-E33 Intel Display Driver for XP
version 6.14.10.5400 | windows
Name: MSI B75IA-E33 Intel Display Driver for XP
Version: 6.14.10.5400
Size: 55.69 MB
Category: Video & Graphic Cards
License: Free
Released: 2013-12-11
Developer: Intel
Downloads: 1008
Rate this software:
download MSI B75IA-E33 Intel Display Driver for XP
zip | 55.69 MB
Description
CPU
Please refer to CPU Support for compatible CPU; the above description is for reference only.
Chipset
• Intel B75 Chipset
- Supports Intel SBA
Main Memory
- Supports Dual-Channel mode
Slots
• 1 x PCIe 3.0 x16 slots
On-Board SATA
• SATAIII controller integrated in Intel B75 chipset
- Up to 6Gb/s transfer speed.
- Supports one SATAIII port (SATA1) by B75
• SATAII controller integrated in Intel B75 chipset
- Up to 3Gb/s transfer speed.
- Supports three SATAII ports (SATA2~4) by B75
Audio
• Chipset integrated by Realtek ALC887
- Flexible 8-channel audio with jack sensing
- Compliant with Azalia 1.0 Spec
LAN
• Supports one PCI Express LAN 10/100/1000 Fast Ethernet by Realtek 8111E
Internal I/O Connectors
- ATX 24-Pin power connector
- 4-pin ATX 12V power connector
- CPU x 1 / System x 1 FAN connectors
- 1 x Clear CMOS jumper
- 4 x SATA connectors
- 2 x USB 2.0 connectors
- 1 x USB 3.0 connector
- 1 x TPM Module connector
- 1 x Front Panel Audio connector
- 1 x Front Panel connector
- 1 x Chassis Intrusion connector
Back Panel I/O Ports
- 1 x PS/2 keyboard/ mouse port
- 4 x USB 2.0 ports
- 2 x USB 3.0 ports
- 1 x RJ45 LAN Jack
- 1 x 3 in 1 audio jack
- 1 x Optical S/PDIF-out port
- 1 x VGA port* with max. resolution up to 2048x1536 @75Hz
- 1 x HDMI port* with max. resolution up to 1920x1200 @60Hz
- 1 x DVI-D port* with max. resolution up to 1920x1200 @60Hz