Samsung 5005 Series LED TV UN40D5005BFXZA Firmware
version 1007.0 | windows
Name: Samsung 5005 Series LED TV UN40D5005BFXZA Firmware
Version: 1007.0
Size: 3.71 MB
Category: WinTV
License: Free
Released: 2013-12-11
Developer: Samsung
Downloads: 1263
Rate this software:
download Samsung 5005 Series LED TV UN40D5005BFXZA Firmware
exe | 3.71 MB
Description
Specifications:
- Series
5005 Series
- Design
LED TV
- Video
40" Screen Measured Diagonally
1,920 x 1,080 Native Resolution
Full HD 1080p Resolution
30,000:1 Dynamic Contrast Ratio
Clear Motion Rate of 120
- Audio
SRS TruSurround HD
10 Watts x 2 Audio Channels
Down Firing Speakers
- Wireless Connectivity
Not Wi-Fi Capable
- Features
Wide Color Enhancer Plus
ConnectShare JPEG
Game Mode
Auto Channel Search
Auto Power Off
Auto Volume Leveler
Clock & On/Off Timer
Closed Captioning
Sleep Timer
V-Chip
Dynamic Noise Filter
- Inputs & Outputs
2 HDMI Inputs
1 Component Input
1 Composite Input
1 USB Port
- Dimensions
Product Dimensions Without Stand: 37.2" (W) x 22.1" (H) x 2.0" (D)
Product Dimensions With Stand: 37.2" (W) x 23.8" (H) x 8.6" (D)
Shipping Dimensions: 46.5" (W) x 26.2" (H) x 5.0" (D)